wtorek, 29 marca 2011

JURRY „SKROMNE CZUWANIE”

Wystawie na Akademii towarzyszyć będzie nowe wydawnictwo Zderzaka:
JURRY „SKROMNE CZUWANIE”
Vademecum
Wydawca: Galeria Zderzak,
Miejsce i rok wydania: Kraków 2010 
format 14 x 10 cm
Objętość;  80 stron
Format 14 x 10 cm
Oprawa twarda
ISBN 978–83–87–279–65–3
Zawiera:
1. teksty historyków sztuki, literaturoznawców i artystów: Barbary Majewskiej, Andrzeja Szczerskiego, Romy Sendyki, Anny Olszewskiej, Marty Tarabuły, Wojciecha Szymańskiego, Jana Michalskiego, Jarosława Modzelewskiego, Ryszarda Woźniaka, Moniki Waraxy,
2. Portret wielokrotny – Jurry'ego wspominają m.in. Aleksandra Krupska, Erazm Ciołek, Jan Dobkowski, Anda Rottenberg, Wojciech Krukowski, Wiesław Borowski, Tomasz Grygiel, członkowie rodziny Zielińskich i wiele innych osób,
3. teksty Artysty, katalog obrazów, szkice i notatki, fotografie archiwalne, kalendarium życia i twórczości, bibliografię.
Książka wydana z okazji 25-lecia Galerii Zderzak

Gorąco polecam!

C.d. wystawa w Warszawskiej ASP

Otwarcie wystawy miało miejsce w piątek 25 marca 2011 o godzinie 18.00 w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa jest czynna do 15 kwietnia 2011 w Salonie oraz w Auli Akademii.


Godziny otwarcia:


Salon Akademii: od poniedziałku do piątku w godzinach 12–18.
AULA: od poniedziałku do piątku w godzinach 10–16.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5.
-----
Więcej informacji m.in. na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.





Powrót legendy - Krakowski Serwis Informacyjny

Polecam artykuł zamieszczony na jednym z krakowskich portali:


Powrót legendy | Krakowski Serwis Informacyjny






http://www.wkrakowie.pl

Jak obecnie powstaje dzieło ...

Autorem artykułu jest Anna Kowalik


Zawód artysty nieodłącznie kojarzy się z ekspresją, indywidualizmem. Nie dziwi więc opinia, że ilu malarzy tyle technik malarstwa. Przez wieku zmieniały się warunki i dostępne możliwości, ale tradycyjne metody nadal cenione są w środowisku
Malarstwo sztalugowe, polega w skrócie na nakładaniu farb na podobrazie. W teorii sprawa wydaje się być prosta, jednak w praktyce, stworzenie oryginalnego, wartościowego dzieła okazuje się być nie lada wyzwaniem, któremu sprostać mogą jedynie nieliczni. Bez talentu i zapału artysty nawet najlepsze materiały, jakie oferuje najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony sklep plastyczny, okażą się bezużyteczne.
Nie jest łatwo dołączyć do grona najwybitniejszych malarzy, często okazuje się, ze zostają oni docenieni dopiero po śmierci. Wówczas ich dzieła warte są fortunę, podczas gdy oni sami za życia cierpieli na niedostatki, borykali się z problemami szarej codzienności, a nierzadko również na własnej skórze odczuwali czym jest głód, choroba. Taki los dotyka wielu reprezentantów różnych dziedzin sztuki.
Praca artysty to nieustanna zabawa barwą, plamą, linią i światłem. W zależności od epoki zmieniały się i nieustannie zmieniają obowiązujące kanony sztuki. Wystarczy porównać dzieła żyjącego w XVII wiecznej Europie Rubensa i tworzącego zupełnie inny rodzaj sztuki Picassa. Ledwie rzut oka wystarczy by zauważyć jak różni się ich sposób postrzegania. Portret kobiety przedstawiony przez obydwu plastyków to dwa całkowicie odmienne punkty widzenia na ta sama kwestię.
Jedno jest pewne żadne farby malarskie, nawet najlepszej jakości nie zagwarantują sukcesu, jeżeli malarzowi brak talentu i chęci do pracy i wewnętrznego zapału.


---


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ "POWRÓT JURRY`EGO"

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ "POWRÓT JURRYEGO", która odbywa się od 25.03.2011r. do 15.04.2011r. w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul.Krakowskie Przedmieście 5).